Černobílý medvídek, který zaujal oko i srdce umělce Landseera natolik, že po něm bylo pojmenováno celé plemeno. Na ulici je příliš nepotkáte a svou impozantní velikostí i hustou strakatou srstí vzbuzují obdiv všude, kde se vyskytnou. Pojďme si toto málopočetné plemeno představit blíže.
DVANÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT landseera
- Jako většina velkých a těžkých plemen ani landseer není zrovna velký sportovec. Ne, že by nezvládl dlouhou procházku nebo i horskou túru, raději však bude v poklidu dřímat u krbu. Nevyžaduje tedy příliš aktivní majitele.
- Působí dojmem „mouchy snězte si mě“ a přesně to je jeho životní filozofie. Landseer je klidný a vyrovnaný pes.
- Landseer vypadá trošku jako hodný trouba, ale pokud se zahledíte do jeho hlubokých očí, září z nich inteligence. Rozhodně to není žádný hlupáček.
- Přes svou velikost se landseer může skvěle uplatnit jako vodní záchranář a skládá i zkoušky všestranného výcviku.
- Landseer rozhodně není pes hlídací, ale vítací. Při zahradní párty bude svou pozornost dělit stejným dílem jak mezi přátele, tak i jemu neznámé lidi.
- Tento mírumilovný obřík skvěle vychází jak s těmi nejmenšími dětmi, se kterými má svatou trpělivost, tak s jinými zvířaty a psy. Nejvíce ocení smečku svých soukmenovců.
- Díky husté kvalitní srsti je vhodný pro celoroční pobyt venku za předpokladu, že mu budete věnovat dostatek pozornosti.
- Jeho láska ke všem lidem je natolik známá, že se výborně uplatňuje i jako canisterapeutický pes.
- I do vysokého věku zůstává landseer trošku přerostlým, hravým štěnětem.
- S landseerem se hádat nebudete. Pakliže si spolu od počátku vytvoříte dobrý vztah, najdete v něm mírného a poslušného společníka bez stopy tvrdohlavosti.
- Na svého majitele a celou rodinu se landseer lehce naváže a spolupráce s ním jde jedna báseň. Udělá, co vám na očích uvidí.
- Díky jeho skvělé povaze je tento pejsek vyloženě vhodný i pro člověka, který se psy nemá žádné zkušenosti.
ČTYŘI důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT landseera
- Je to kus psa. I když je rád všude tam, kde je i jeho pán, pořídit si landseera do garsonky není příliš dobrý nápad.
- Nádherná srst landseera s sebou nese i určitá negativa. Dvakrát ročně z jednoho landseera vyčešete ohromné množství srsti. Pokud bude váš miláček bydlet v bytě nebo uvnitř domu celý rok, po troškách bude línat prakticky nepřetržitě.
- Impozantní landseerova hlava má také svá úskalí. Poměrně slušně chrápe. Pokud před ním budete jíst, nebo bude jíst či pít on, bude mu vedro a při jiných příležitostech vlastně také, bude slintat. Hodně slintat.
- Pokud případného vetřelce neodradí landseerova velikost a zjev, tak už nic. Landseer lidi miluje a je mu celkem jedno, jestli je to vaše babička, protivná sousedka nebo zloděj.
Shrnutí
Jste-li extrovert, tak trochu exhibiocinista a hlavně kamarádský a veselý člověk, pak je pro vás landseer tím pravým psem. Všude budí pozornost, je stále dobře naladěn a vždy připraven ke hře jak se psy, tak s lidmi. Je to sice hromotluk, ale srdce má ze zlata a po seznámení s tímto obříkem naznáte, že je v podstatě přesvědčen, že velikostí nepřerostl bígla. I se svou úctyhodnou postavou je schopen se rozhodnout, že u vás na klíně je mu nejlépe. Je to takový beránek v rouše psím.
Obecná charakteristika landseera
Něžný obr. Tak by se dal ve dvou slovech charakterizovat.landseer. Obřík se srdce na dlani, mírný jako beránek, milující a oddaný své rodině. Tento impozantní pes však není jen něžná víla a kdo by si myslel, že je tak trochu bábovka a hlupáček, velmi by se spletl. Landseer má nejen dobré srdce, ale také mozek, který umí řádně používat. V rukou schopného psovoda a se správnou motivací se tento černobílý velikán neztratí ani na cvičišti a zvládne to stejné, co jeho menší a mrštnější kolegové. Pokud však nemáte takové ambice, nevadí. Landseer bude spokojený i pokud si s ním jen zařádíte na zahradě nebo vycházce.
I. Povaha
Jak jsme už nastínili výše, je landseer skvělým rodinným psem. Je si velmi dobře vědom své síly a velikosti, ale nemá potřebu je uplatňovat na menších nebo slabších. Je sebejistý a samostatný. Přesto není tvrdohlavý a se správným přístupem velmi ochotně a rád spolupracuje s majitelem. Jeho láska k vodě je stále stejná jako před desítkami let. Ke každé vodě, ne jen té průzračně čisté, ze které dlouhá léto jeho plemeno tahalo rybářské sítě. Nepohrdne ani blátivou louží nebo jihočeským kačákem. K dětem i ostatním zvířatům bývá landseer víc než vhodným parťákem.Pokud sním najdete společnou řeč, nemusíte být ani příliš fyzicky zdatný. Dobrý vztah mezi psem a majitelem je vždy silnější než sebevíce trénované svaly.
II. Vzhled
Landseer působí dojmem silného, velkého, harmonicky stavěného psa. Kohoutková výška psů se pohybuje v rozmezí 72 – 80 cm, u fen 67 – 72 cm. Váha landseera je zhruba 50 – 68 kg, ale měla by být v celkové harmonii s výškou jedince.
Hlava je dostatečně široká a mohutná. Musí působit ušlechtilým dojmem s mohutně vyvinutými čelistmi a lícemi, bez vrásek, s krátkou a jemnou srstí. Nos, pysky a okraje očních víček musí být vždy černé.Skus je nůžkový. Mandlové oči bez viditelné spojivky jsou středně velké, dost hluboko posazené, hnědé nebo tmavohnědé, světle hnědá barva očí se toleruje. Uši jsou středně velké, trojúhelníkového tvaru a ke stranám hlavy těsně a hladce přiléhají.
Krk je dostatečně svalnatý a široký, dobře nasazený na plecích. Hřbet je pevný a rovný, od plecí až po záď je velmi široký a silný. Mezi velmi svalnatými plecemi je hluboká a široká hruď s dostatečně silným vyklenutím žeber hrudního koše. Břicho je jen málo vztažené. Záď je velmi široká, po stranách mohutně osvalená a dozadu pěkně zaokrouhlená. Ocas je silný, nejvýše pod hlezenní kloub dosahující, velmi hustě huňatě ochlupený, ale bez praporu. V klidu svěšený, při pohybu rovně natažený s lehkým prohnutím špičky směrem nahoru.
Končetiny jsou dobře osvalené, rovné a rovnoběžné. Tlapy jsou velké a dobře utvářené, tak zvané kočičí tlapky. Kromě hlavy je srst dlouhá, rovná a hustá, poměrně jemná s hustou podsadou. Na hřbetě a na stehnech může být lehce zvlněná. Základní barva je čistě bílá s černými plotnami.
III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Landseer je skvělou a velmi trpělivou chůvou pro děti všeho věku. K malým se chová velmi jemně a něžně, v přítomnosti těch starších se v něm opět probudí hravé štěně. Přesto je třeba mít na paměti, že je to pes velkých rozměrů a neopatrně by mohl malého člověka porazit a způsobit mu zranění. Obecně se na něm dá ,,dříví štípat´´ a pokud jsou dětské hry příliš hlučné nebo nepříjemné, raději odejde. Přesto by, jako ostatně žádný jiný pes, neměl s dětmi zůstávat bez dozoru dospělého.
K jiným psům nebo zvířatům obecně mívá pozitivní přístup. Nebývá rvavý a výpady nervóznějších psů většinou snáší se stoickým klidem, vědom si své velikosti a síly. Ani ostatní domácí mazlíčci nejsou v přítomnosti landseera vystaveni potencionálnímu nebezpečí.
IV. Výchova a výcvik
Landseer vyžaduje od prvního dne citlivou, ale důslednou výchovu. Je velmi citlivý, takže stačí pouhá intonace hlasu. Dril nebo tvrdá výchova, včetně fyzických trestů, u něj může napáchat jen těžko napravitelné škody na charakteru. Ač umí být poměrně nezávislý, většinou rád a ochotně spolupracuje. Landseer ani příliš nevyužívá chyby a nepřesnosti ze strany psovoda. Proto je ideálním psem pro ty, kteří sice touží po velkém psu, ale nemají dostatek zkušeností s výchovou a výcvikem. Původně se jedná o psa rybářů. Kladný vztah k vodě mu zůstal. V kombinaci s jeho láskou k lidem a aportování, je jako stvořený k vodní záchranařině. I když se nejedná o typické služební plemeno, i landseeři se věnují se svými majiteli klasické poslušnosti a s dobrým vedením jsou schopni, ve svém tempu, velice dobrých výsledků.
V. Zdraví a péče
Jako u většiny velkých a obřích plemen se i u landseera vyskytují predispozice k zdravotním problémům spojeným s jejich velikostí a vahou. Bohužel to nejsou jediná onemocnění, která populaci landseerů trápí. V chovu se, kromě kontroly dysplazie kyčelních a loketních kloubů, sleduje i cystinurie ( gen. podmíněná tvorba močových kamenů), degenerativní myelopatie (postupné úplné ochrnutí pánevních končetin), muskulární dystrofie (postupné ochabování svalstva) a trombopatie ( zvýšená krvácivost). Všechna zmíněná onemocnění jsou geneticky přenosná a pořízením štěněte po testovaných rodičích z prověřené chovatelské stanice výrazně eliminujete riziko onemocnění. Je dobré kontrolovat pravidelně i oči, zejména víčka, jestli nedochází k jejich přetáčení a dráždění oka.
Hustou srst je dobré příliš často nešamponovat, ale pravidelně vyčesávat, popřípadě použít suchý šampon. Landseer obecně příliš nesnáší teplé počasí, proto mu výrazně ulevíte přizpůsobením denního režimu v letních měsících – procházky brzy ráno nebo večer a možnost stínu nebo chladného místa v domě.
VI. Náročnost
Hlavně v období línání je třeba pravidelně vyčesávat odumřelou srst. Jinak je landseer na péči poměrně nenáročný. S čím je však nutno počítat, je velikost pejska, která se promítá jak do kvality, množství a ceny krmiva, tak i do nákladů na veterinární péči. Tam platí – čím větší pacient, tím vyšší účet. Jak za běžné úkony, jako je očkování nebo odčervení, tak za náročnější operace, léčiva, atd. Jak jsme se zmínili v odstavci výše, ohledně pohybových aktivit, výchovy a výcviku, neklade landseer na své majitele téměř žádné nároky.
Pořizovací cena landseera s PP je prostě vyšší. Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – rozložení znaků atd.. ) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu (špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Mnohdy je cena stejná nebo i nižší než z tzv. domácího chovu bez papírů. Nežli si zaopatřit landseera od překupníka nebo od množitele, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou.
VII. Historie
Díky jejich značné podobnosti je téměř jistá příbuznost s novofundlandským psem. Z dostupných zdrojů lze vyčíst, že předkem landseera byli, mimo jiné,i z Anglie pocházejćí velcí a mohutní psi, kteří byli zapřaháni do vozíků a „vydělávali“ si tak na živobytí. Landseer měl vzniknout z čenobílých štěňat novofundlandských psů, která se z chovu vyřazovala právě pro svou strakatost a již zmíněných psů z Anglie.
Jiná teorie tvrdí, že tito angličtí velcí psi byli přikřižováni k místním psům rybářů z oblasti Newfoundland a tím vznikl náš landseer. Ať už vznikl přímo z novofundlandského psa, nebo ne, využití těchto obříků na rybářských lodích a při práci ve vodě je takřka totožné. Do oku 1960 byl dokonce považován jen za černobíĺou variatu “slavnějšího“ novofundlanďana.